AplikaceWeby

Google Analytics nefunguje? Aktuální výpadky a řešení

Nefunguje Google Analytics? Podívejte se na hlášení ostatních uživatelů

Google Analytics - výpadky služby za posledních 24 hodin
Výpadky
Dnes je a bylo hlášeno výpadků:
0
Výpadky
Včera bylo hlášeno výpadků:
0

V grafu se můžete podívat na nahlášené výpadky a chyby aplikace a webové verze Google Analytics. Pokud vám Google Analytics nefunguje nebo se setkáváte s chybami, kvůli kterým je služba v zásadě nepoužitelná, případně jste si jisti, že je měření chybné, využijte tlačítko nad grafem a dejte ostatním vědět, že v tom nejsou sami.

Pokud pak máte specifický problém, dejte vědět v komentářích dole na stránce. S problémem mohou pomoci další uživatelé, kteří se s ním třeba také někdy setkali a vědí, co za ním vězí.

Nahlášení nefungujících služeb pomáhá i ostatním uživatelům, kteří vědí, že chyba není v jejich zařízení, a tedy se ani nemusejí pokoušet něco opravit vypnutím jiných aplikací nebo změnou různých nastavení.

Rychlá kontrola dostupnosti analytics.google.com

Zde si můžete zkontrolovat dostupnost adresy „https://analytics.google.com/“, tedy webové verze Google Analytics.

Kontrola proběhne úspěšně v případě, že se nám po kliknutí na tlačítko podaří během několika sekund spojit s webem, který se načte. V případě, že web vrátí chybu nebo bude spojení trvat moc dlouho, dopadne kontrola neúspěšně.

Upozorňujeme, že kontrolujeme pouze fungování a načtení samotného webu, tedy ne mobilních aplikací nebo jakékoliv další funkce. Nezkontrolujeme ani chybné měření nebo jakékoliv jiné funkce.

Pokud se tedy setkáváte s nějakou chybou na jinak funkčním webu, dejte nám o ní prosím vědět tlačítkem nahoře na této stránce, a podrobnější popis chyby můžete popsat v komentářích níže.

Lepší je tak sledovat nahlášené výpadky a chyby ostatních uživatelů, stejně jako reakce v komentářích, které spíše ukážou, že se chyby staly někde na straně Google Analytics, a chyba tedy není na vašem zařízení.

Co se může pokazit s Google Analytics

Google Analytics je nejsilnější analytická služba na světě, díky které zjistíte v zásadě všechno, co zjistit lze o návštěvnosti a interakci s vaším webem nebo aplikací. Na rozdíl od většiny konkurence je úplně zadarmo se vším, co nabízí.

Proto jde také o nejpoužívanější analytický nástroj svého druhu na světě, který je o parník dále za jakoukoliv konkurencí.

To ale neznamená, že i Google Analytics sem tam nepřestane fungovat. Chyba se může stát na straně Googlu, který aplikaci spravuje, ale i v chybném nastavení na naší straně.

Než začnete cokoliv opravovat, doporučujeme využít stránku s přehledem známých výpadků nebo zcela nefunkčních služeb Google Ads (pod které spadá i Analytics). Pokud vidíte, že je u Google Analytics oranžová nebo červená, znamená to, že je služba omezená nebo zcela nedostupná, a že o tomto výpadku Google ví. V tuto chvíli není nic moc, co bychom mohli pro opravu udělat, a je prostě potřeba vyčkat.

Odkazy ke stažení Google Analytics pro telefony a tablety

Nejsilnější je webová verze, která nabízí všechny funkce a služby. Mobilní aplikace nabízí hlavně rychlé přehledy toho nejdůležitějšího, což se ale může hodit pro rychlou kontrolu toho, jestli vám web nebo aplikace běží, jak má.

Pokud tedy chcete využívat všech funkcí, je je lepší prohlížeč. Pokud chcete mít rychlé přehledy i na telefonu a tabletu, využít můžete aplikací pro Android nebo iOS:

GOOGLE ANALYTICS SI STÁHNETE Z GOOGLE PLAY PRO ANDROID ZDE GOOGLE ANALYTICS SI STÁHNETE Z APP STORE PRO iOS ZDE

Jak opravit možné problémy s Google Analytics

Sem tam se objeví chyba v aplikaci (často doprovázená i chybným měřením například v Google AdSense), někdy ale za nefunkční Google Analytics může nějaký problém na naší straně. Podíváme se na běžné problémy na straně majitelů webů a jak je vyřešit.

Zkontrolujte, jestli Google Analytics opravdu neměří

Pokud vidíte výrazně méně uživatelů, než byste čekali, nebo dokonce žádné, je možné, že Analytics přestalo fungovat. Vždy je ale dobré si tento fakt ověřit. Toto platí i pro úplně nové nasazení Analytics na webové stránky.

Zkuste svůj web navštívit v anonymním okně webového prohlížeče. Pokud během několika sekund až desítek sekund neuvidíte vaši návštěvu v přehledu v reálném čase, tak je v Analytics nějaký problém.

Pokud naopak sebe uvidíte i při proklikávání webu, tak možná měření funguje správně, ale problém leží v tom, že na vaší stránce prostě nejsou lidé.

Zde pak záleží, jak očekáváte, že na váš web přišli, ale bude spíše potřeba opravit například vaše reklamy či sociální sítě. Pokud pochází vaše návštěvnost z vyhledávačů (tedy řešíte hlavně SEO), možná vyhledávače provedly změnu algoritmů, která se velmi negativně podepsala na pozicích vašich stránek.

V takovém případě na vině není Google Analytics, ale prostě fakt, že na stránkách není návštěvnost.

Zkontrolujte správnost nasazení kódu

Pokud je kód na webu nasazen správně, objeví se návštěvnost (tedy i vaše testovací) okamžitě v sekci V reálném čase. Správnou funkčnost si tedy můžete ověřit v zásadě kdykoliv i během pár sekund po nasazení kódu.

Právě chybné nasazení kódu může za hodně chyb a nefunkční služby. Doporučujeme kód kopírovat přímo z Google Analytics a nasadit přesně tak, jak je (vymazat můžete bezpečně první řádek „<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->„, což je jen nepotřebný komentář, ale cokoliv od počátečního tagu <script> až na konec kódu, musí zůstat stejné. Přepsání čehokoliv může znamenat, že služba přestane fungovat.

Pokud využíváte nějaké jiné služby, pluginu nebo doplňku k nasazení Google Analytics kódu, zkontrolujte, že je i s touto službou vše v pořádku a kód nasazuje správně. Ideální je pak umět si tento kód nasadit i bez využití dalších služeb třetích stran, kdy v zásadě přidáváme další místo, kde se může něco zkazit.

Kód by měl být nasazen mezi tagy <head> na webu, ale jde hlavně o to, aby se skripty načetly rychle. Teoreticky můžete kódy nasadit klidně až do patičky webu, a vše bude fungovat. Pokud tedy třeba nevíte, jak nasadit kód na web do hlavičky, můžete ho nasadit klidně doprostřed článku nebo prostě kamkoliv, kam to umíte. Pro testovací účely to naprosto stačí, a pak prostě kód přesunete tam, kde by měl být.

Občas se také může lehce změnit formát nasazeného kódu. Pokud si nejste jisti, prostě kód nasaďte znovu překopírováním z Google Analytics.

Zkontrolujte aplikace, které zmenšují nebo jinak upravují JavaScript

V rámci zrychlování webových stránek se využívá řada technik. Jednou z nich je zmenšování souborů s JavaScriptem, například odstraněním nepotřebných řádků a mezer. Když na web nasazujeme Analytics, tak přidáváme právě JavaScript, takže se to velmi týká naší situace.

Různé programy za nás mohou automatizovaně tyto soubory zmenšovat, což obvykle pomáhá, ale i zde je možnost toho, že se stane chyba, kdy kvůli nějaké optimalizaci přestanou Analytics fungovat.

Jiné programy mohou zase soubory potřebné k měření stáhnout lokálně na server, tedy se nestahují od Googlu. To znovu může být prospěšné z hlediska výkonu, ale v našem lokálním souboru může být chyba nebo jen prostě není aktuální.

Například Universal Analytics (která je dnes již nahrazována verzí Google Analytics 4, zkráceně GA4) se daly také nastavit přes různé přídavné kódy tak, že anonymizovaly IP adresy návštěvníků. Například GA4 toto dělá v základním nastavení a není potřeba nic dalšího dělat. Pokud ale využíváte Universal Analytics, i zde se může nesprávným nastavením něco pokazit.

Jiné mohou využívat takzvaný cookieless režim, kdy se do prohlížeče uživatelů neukládají žádné cookies z měření.

Ve zkratce povypínejte všechny programy, které mohou jakkoliv zasahovat do kódů Google Analytics, stahovat je lokálně, zmenšovat nebo cokoliv dalšího.

Tyto programy a funkce mohou být užitečné, ale mohou také být příčinou toho, že měření nefunguje, jak má.

Zkontrolujte filtry nebo jiná nastavení

V Analytics jde nastavit v zásadě cokoliv a filtrovat návštěvníky podle téměř čehokoliv vás napadne. To ale také znamená, že špatně nastavený filtr umí službu prakticky kompletně znefunkčnit.

Zvlášť jestli nějaké filtry zrovna nastavujete a něco přestane fungovat, tak je nejsnazší způsob vrátit vše do původního stavu.

To se obecně týká jakéhokoliv nastavení, které jste změnili, a které mohlo měření ovlivnit.

Vymažte cache webu

Pokud využíváte stránkovou cache webu (tedy se čtenářům nabízí již přednačtené verze stránek, což je rychlejší, než muset každou stránku generovat zas a znova pro každého návštěvníka), tak tuto cache vymažte.

Různé aktualizace čehokoliv mohly znamenat změny v kódech, které se ještě nereflektovaly na webu pro návštěvníky.

Nejsnazší způsob je tak cache vymazat, čímž se vytvoří nové aktuální verze stránek. Není jisté, že to něčemu pomůže, ale vymazání cache obvykle zabere pár sekund, a ničemu to neuškodí.

Nepřestala fungovat verze Universal Analytics?

Universal Analytics, jak jsme zmínili, je nahrazována GA4.

1. července 2023 přestane Universal Analytics , tedy starší ale stále velmi oblíbená verze GA fungovat, a bude potřeba permanentně přejít na GA4.

Google Analytics na Twitteru

Tady e můžete podívat na podporu Google Analytics na oficiálním Twitterovém profilu. Profil není nijak zvlášť aktualizovaný, ale větší výpadky zde vypsány budou:

Google Analytics
  • Celkové hodnocení
5

Google Analytics

Google Analytics je služba zdarma pro měření návštěvnosti a chování uživatelů na webových stránkách nebo v mobilních aplikacích.

Odesílám
Vaše hodnocení - klikněte na hvězdičky pro ohodnocení služby
5 (1 hodnocení)

Podobné

Napsat komentář

Vrátit se nahoru stránky